İstanbul : (0212) 272 56 56 / Ankara : (0312) 231 00 22

Kozmetik Ürün Bildirimi

5324 sayılı Kozmetik Kanunu gereğince piyasaya arz edilecek  kozmetik ürünler için bildirim yapılması zorunludur. Bildirimi yapılan kozmetik ürünler hakkında 5324 ve 4703 Sayılı Kanunlarda belirtilen tüm sorumluluklar mezkur kanunlarda tanımı yapılan üreticiye aittir.

 

İthalatını veya üretimini yapacağınız tüm Kozmetik Ürünler (parfüm, şampuan, makyaj malzemeleri, cilt bakım ürünleri vb.) için Sağlık Bakanlığı’na, Kozmetik Bildirim başvurusunun yapılması gerekmektedir.

 

İthal Edilen Kozmetik Ürünleriniz İçin; Bildirimlerinizi ithalat işlemlerine başlamadan ve ürünlerinizi gümrüğe getirmeden yapınız.

 

Üretimi Yapılan Kozmetik Ürünleriniz İçin; Bildirimlerinizi ürünleri piyasaya sürmeden yapınız. Zira, Bakanlık Uzmanları dosya üzerinde yapacakları inceleme soncunda ürünün etiketlerinde veya tanımında değişiklik talep edebilmektedir.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde, Kozmetik Ürün Bildirimi yapılmadan veya yanıltıcı-yanlış beyanla piyasaya sürülen ürünlerin tespiti halinde firmalara, ürünlerin piyasadan toplatılmasının yanında yüksek miktarda idari para cezaları uygulanabilmektedir.

 

01.07.2009 tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı Kozmetik Ürün Bildirimi İşlemlerini elektronik ortamda da başlatarak, aynı zamanda yazılı olarak da sürdürülen kozmetik e-Bildirim sistemine geçmiştir.

 

Kozmetik Ürün ve Üreticiler Bildirim Formu ve Kozmetik Ürün Bilgi Dosyası hazırlama için Başkent danışmanlık olarak sizlere destek almaya hazırız.  Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.